Domov > Klasické spoločnosti

Aerolínie AirExplore vznikli v roku 2010 na základoch cestovnej agentúry, ktorá pôsobila na slovenskom trhu od jesene 2008. Ich vlastníkmi, manažérmi i pracovníkmi sú niekoľkí bývalí zamestnanci Seagle Air a Air Slovakia a ďalší pracovníci slovenského leteckého priemyslu. Menšinový podiel vo firme má aj bulharská spoločnosť Titan 77, ktorá vyše desať rokov pôsobí v leteckej doprave ako finančný maklér a handlingový subjekt na sofijskom letisku. Letecká spoločnosť AirExplore sa orientuje predovšetkým na poskytovanie služieb v oblasti nepravidelnej leteckej prepravy osôb a prenájmu lietadiel s posádkou (ACMI).

Letecká spoločnosť AirExplore prevádzkuje jeden Boeing 737-400 registrácie OM-AEX v konfigurácii pre 170 cestujúcich a jeden Boeing 737-300 registrácie BEX v konfigurácii pre pre 144 cestujúcich. Boeingy od AirExplore využili napríklad aj nemecká TUI Group, holandská transavia.com, britské Astraeus Airlines, Tunisair, Air Sweden a ďalšie. Príležitostne zaskakoval aj za český Travel Service či Central Charter Airlines Slovakia. AirExplore je popri Danube Wings druhou momentálne funkčnou slovenskou leteckou spoločnosťou.

Hneď v prvej letnej sezóne sa však stala nepríjemná udalosť, keď 4.9.2010 na letisku Kos splanul jeden z motorov B734 a cestujúci museli opustiť lietadlo pomocou núdzových sklzov. Požiar bol však okamžite uhasený a žiadny zo 169 pasažierov linky 2090 z Verony nebol zranený. 

 Aj navzdory tomu, že spoločnosť AirExplore predpovedá nastávajúcu charterovú sezónu ako jednu z najťažších za posledných desať rokov, tak sa jej flotila v apríli 2012 rozšírila o v poradí tretí Boe...