Domov > Letecké aliancie >

OneWorld 11-07 2012 by
OneWorld je najmenšou alianciou leteckých spoločností, z momentálne troch existujúcich (Star Alliance a SkyTeam). Sídlo spoločnosti sa nachádza v New York City, New York, USA. Aliancia bola založená v roku 1999 spoločnostami:  American Airlines, British Airways, Canadian Airlines, Cathay Pacifik a Qantas. Riadi sa podľa sloganu „Oneworld revolves around you", čo môžeme preložiť ako „Jeden (One) svet (World) sa točí okolo vás“. Odráža tak myslenie aliancie, a to nie len v prístupe k svojim zákazníkom ale najmä v oblasti ekonomickej. Uvedomili si, že ako skupina môžu napríklad ušetriť pri nákupe väčšieho množstva lietadiel, hromadného nákupu náhradných dielov alebo na samotnej údržbe lietadiel.
 
 
 
V júli 2011, OneWorld spolu s jeho členmi lietal do 870 destinácií v 146 krajinách. Denne tak prevádzkuje viac ako 9300 letov, k čomu mu slúži flotila celkovo 2400 lietadiel. V roku 2009 aliancia oslávila svoje 10. výročie a tak ako aj ostatné aliancie predstavila vizuálnu podobu OneWorld livery. Avšak na rozdiel od Star Alliance alebo Skyteam si mohli spoločnosti ponechať svoju klasickú farebnú schému. Na trupe sa tak nachádzajú len tmavomodré nápisy „oneworld“ spoločne s názvom leteckej spoločnosti. Logo, ktoré sa tradične nachádza na chvostovej časti je umiestnené za oknami kokpitu.
 
V súčasnosti má aliancia OneWorld 12 členov: Air Berlin, American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, Qantas, Finnair, Iberia, LAN,Mexicana. Japan Airlines, S7 airlines, Royal Jordanian. Medzi čakajúcimi spoločnosťami na vstup do aliancie  sú tri spoločnosti:  Kingfisher Airlines, Malaysia Airlines, SriLankan Airlines.