Domov > Letecké aliancie >

SkyTeam 09-07 2012 by

Logo SkyTeamSkyTeam je druhá najväčšia (po Star Alliance) a zároveň najmladšia letecká aliancia so sídlom na amsterdamskom letisku Schiphol v Haarlemmermeer, Holandsku. Aliancia bola založená 22.júna 2000 a jej zakladajúcimi členmi boli Aeromexico , Air France, Delta Air Lines a Korean Air. V súčasnosti pracuje pre alianciu približne 415 tisíc zamestnancov a prevádzkuje lety do 983 destinácií v 178 krajinách sveta. Každodenne vykoná viac ako 14 800 letov, načo jej slúži viac ako 4000 lietadiel.  Navyše má aliancia 503 salónikov po celom svete, aby slúžila svojim 531 miliónom cestujúcich ročne. V súčasnosti sa skladá zo 17 dopravcov: Aeroflot, Aeromexico, Air Europa, Air France - KLM, Alitalia, China Airlines, China Eastern, China Southern, Czech Airlines, Delta Air Lines, Kenya Airways,Korean Air, Middle East Airlines, Saudi Arabian Airlines, TAROM, Vietnam Airlines. Predpokladanými novými členmi sa v budúcnosti stanú aj Aerolíneas Argentinas, Garuda Indonesia, Xiamen Airlines.

 

Tak ako aj ostatné aliancie, tak aj SkyTeam má svoje špeciálne livery, ktoré je aplikované na niektoré lietadlá spoločností. Jeho podoba vznikla v roku 2010, na počesť 10 výročia aliancie. Tvorí ho strieborný trup lietadla s tmavomodrým názvom SkyTeam v kombinácii s takisto tmavomodrou chvostovou časťou, na ktorej sa nachádza logo aliancie.

 

Súčasťou aliancie je aj jej nákladná divízia SkyTeam Cargo, ktorá je väčšia ako jej konkurencia – aliancia WOW. Patrí sem deväť členov: Aeroflot Cargo, Air France Cargo, Alitalia Cargo, Čína Southern Cargo, ČSA Cargo, Delta Air Logistics, KLM Cargo a Korean Air Cargo.