Domov > Nízkonakladovky

EasyJet (oficiálny názov easyJet Airline Company Limited) je významná britská nízkonákladová letecká spoločnosť so sídlom na letisku Londýn – Luton. V súčasnosti je najvýznamnejším konkurentom najväčšej nízkonákladovej spoločnosti Ryanair. EasyJet bol založený 18.októbra 1995 britským podnikateľom Steliosom Haji-Ioannouom. Prvá pravidelná linka medzi letiskom Londýn – Luton a škótskym Glasgowom bola zahájená 10.novembra 1995 a iba 14 dní nato pribudlo spojenie aj s Edinburghom. Medzinárodná prevádzka bola zahájená o rok neskôr, keď EasyJet začal lietať do Amsterdamu, Barcelony a Nice.

Navzdory tomu, že sídlo spoločnosti sa nachádza na letisku Luton, najväčšia báza sa vyformovala na inom londýnskom letisku – Gatwick. Založená bola v roku 2001 a momentálne z nej EasyJet ponúka 78 destinácií. Vďaka veľmi rýchlemu rastu spoločnosti bolo za pár rokov možné vytvorenie báz po takmer celej Európe: Bazilej, Belfast, Berlín-Schönefeld, Bristol, Doncaster Sheffield, Edinburgh, Ženeva, Glasgow, Liverpool, Londýn-Stansted, Lyon, Madrid, Manchester, Miláno-Malpensa, Newcastle, Paríž-Charles de Gaulle, Paríž-Orly a Rím-Fiumicino. V minulosti mal svoje základne aj v Dortmunde (uzatvorená v roku 2008) a na letisku East Midlands (uzatvorená v toku 2009). Celkovo lieta do 118 destinácii v 27 krajinách hlavne v Európe, ale aj v Turecku a severnej Afrike. V roku 2009 prepravili viac ako 46 miliónov pasažierov.

Letka spoločnosti sa skladá zo 172 strojov (2010). Jedná sa prevažne o stroje firmy Airbus, konkrétne A319-100, A320-200, A321-200 a 8 kusov B737-700. Potvrdené sú objednávky na ďalších 56 strojov, hlavne A319. Priemerný vek flotily je 3,4 rokov.

EasyJet, ako jedna z prvých nízkonákladových spoločností vsadila na predaj leteniek cez internet. Prvú online letenku predala už v roku 1998. V súčasnosti tak predáva okolo 98% všetkých leteniek. Spoločnosť je tiež známa inovatívnymi riešeniami svojej webovej stránky, ktoré však po veľmi krátkom čase okopíruje konkurencia. Za zmienku stojí aj to, že v roku 2010 získala ocenenie pre najlepšiu nízkonákladovú spoločnosť, ktorú udeľuje londýnsky časopis Business Traveller. Toto ocenenie získala po desiaty krát v rade.