Domov > Nízkonakladovky

Ryanair je írska nízkonákladová letecká spoločnosť s hlavným sídlom na Medzinárodnom letisku v Dubline (Írsko), pričom jej najväčšia základňa sa nachádza na Londýn-Stansted. Spoločnosť bola založená v roku 1985 a dnes je najväčšou a najznámejšou nízkonákladovou leteckou spoločnosťou vôbec. V roku 2010 prepravila viac ako 73 miliónov cestujúcich a každoročne sa ich počet navyšuje približne o 15%. Ryanair zaisťuje viac ako 1100 liniek, ktoré operujú zo 41 základní po Európea spojuje rôzne mestá v Európe s destináciami po celom svete. V budúcnosti plánuje vytvorenie dcérskej spoločnosti Ryanair Atlantic, ktorá by sa mala zamerať na lacné lety hlavne do Ameriky a iných vzdialených destinácií.

Ryanair ponúka nízkonákladový (low cost) model predaja leteniek. Na podobnom obchodnom modeli fungujú aj iné spoločnosti, ako napríklad EasyJet, Wizz Air alebo už skrachované SkyEurope Airlines. Prvá z menovaných spoločností je pre Ryanair najväčším konkurentom. V cene leteniek však ide Ryanair oproti svojim ostatným nízkonákladovým konkurentom ešte ďalej. Každý deň ponúka akciové letenky v cenách od 0,01€ do približne 12€, kde cena letenky je konečná, vrátane všetkých základných povinných poplatkov. Podľa štatistík tvoria tieto akciové letenky až približne polovicu všetkých predaných leteniek. Napriek tomu zisk Ryanairu v roku 2009 narástol oproti rovnakému obdobiu roku 2008 až o viac ako 500%. Za celý účtovný rok (1. apríl 2009 - 31. marec 2010) predstavoval čistý zisk Ryanairu až 319 miliónov eur. Ďalšou nemenej významnou položkou sú poplatky, ktoré nie sú priamo spojené s letom. Cestujúci tak musí počítať napríklad s platbou za každú odbavenú batožinu, občerstvenie, využitie WC na palube a pod. Ryanair je známy taktiež tým, že lieta na menej známe letiská, ďalej od miest, čo prináša výhody vo forme nízkych letiskových poplatkov, no na druhej strane si cestujúci priplatí za dopravu do mesta, ktorá je častokrát pomerne drahá a zdĺhavá.

Flotilu spoločnosti tvorilo k roku 2011 272 strojov typu Boeing 737-800 pre 189 cestujúcich s priemerným vekom 3,6 roka. Objednaných má pritom ďalších 40 strojov. Šéf Ryaniaru Michael O'Leary neraz zaskočil aj spoločnosť Boeing, keď požadoval, aby vyrobila lietadlá na státie pod hrozbou, že prejde ku konkurenčnému Airbusu.

Ryanair takisto lieta aj na najväčšie slovenské letisko v Bratislave, kde sa nachádza jedna z jeho báz. Prevádzkuje z nej aktuálne 16 pravidelných liniek a je tu dominantný dopravca s najväčším počtom prepravených pasažierov. 

  Šéf Ryanairu Michael O'Leary dnes oznámil na tlačovej konferencii v Bratislave otvorenie základne. Írsky nízkonákladový dopravca bude od marca 2015 na bratislavskom letisku bázovej dve lietadlá Boeing 737-800. Spolo...
Írska letecká spoločnosť Ryanair sa rozhodla viac naslúchať ľudom a zmenami poplatkov si chce získať na svoju stanu nových cestujúcich. V priebehu nasledujúcich piatich rokov plánuje zvýšiť svoju prepravnú k...