Domov > Nízkonakladovky

Wizz Air je poľsko-maďarská nízkonákladová letecká spoločnosť zameraná na strednú Európu. Hlavné sídlo spoločnosti je v meste Vecsés v Maďarsku.

V súčasnosti má Wizz Air 15 základní v mestách: Gdaňsk, Poznaň, Katovice, Varšava a Vratislav (Wroclaw) v Poľsku, Budapešť v Maďarsku, Sofie v Bulharsku, Bukurešť, Kluž (Cluj-Napoca), Tigru Mures a Timisoara v Rumunsku, Vilnius v Litve, Kyjev na Ukrajine, Belehrad v Srbsku a Praha v Českej republike. Celkovo ponúka viac ako 220 liniek do celej Európy, pričom svoju ponuku neustále rozširuje. Za rok 2009 prepravila 7,8 milióna cestujúcich, čo z nej robí najväčšiu nízkonákladovú spoločnosť v strednej a východnej Európe. Skupina Wizz Air zahrňuje dve dcérske letecké spoločnosti: Wizz Air Maďarsko (WAH, čísla letov začínajú na W6) a Wizz Air Ukrajina (WAU, čísla letov začínajú na WU).

Tak ako aj iné nízkonákladové spoločnosti sa Wizz Air orientuje na model ľahko dostupných služieb, ktorý znamená cestovanie bez papierových leteniek, využitie lacných a pritom dostupných sekundárnych letísk, modernú flotilu lietadiel v konfigurácii pre jednu triedu, žiadne priraďovanie sedadiel a občerstvenie podľa výberu za poplatok. Flotila spoločnosti pozostáva výhradne z lietadiel typu Airbus A320 v celkovom počte 37 kusov s objednávkou na ďalších 98 kusov. Všetky v konfigurácii pre 180 cestujúcich v economy class. O servis sa starajú špičkové spoločnosti ako napríklad Lufthansa Technik alebo SAS Technical Services.

Na Slovensku sme sa s touto spoločnosťou mohli stretnúť od 20.9.2009, keď otvorila svoju prvú linku z Bratislavy na hlavné rímske letisko Leonarda da Vinci v meste Fiumicino. Podľa plánov mali svoje aktivity rozvíjať aj na ďalších slovenských letiskách, pričom bolo celkovo ohlásených 13 nových liniek. Nakoniec však Wizz Air svoje plány stiahol a od 11.1.2010 zrušil aj linky z Bratislavy. Od septembra 2013 začal lietať na linke Košice - Londýn (Luton).