Domov > Výrobcovia lietadiel

Bombardier je kanadská spoločnosť, ktorú založil Joseph-Armand Bombardier pod názvom L'Auto-Neige Bombardier Limitée v roku 1942, v Quebecu. Je to veľký výrobca lietadiel, železničných súprav, rekreačného vybavenia a poskytovateľ finančných služieb. Bombardier je členom skupiny Fortune Global 500 koncernových spoločností.

V oblasti letectva je tretím najväčším výrobcom na svete. Je lídrom v oblasti dizajnu, výroby inovatívnych technológii v letectve a na trhu obojživelných lietadiel. Sídlo spoločnosti sa nachádza v kanadskom Montreale a zamestnáva približne 33 600 ľudí po celom svete. Výrobné závody sa nachádzajú v Kanade, USA, UK a v Mexiku. Tržby spoločnosti ku koncu roka 2011 dosiahli 8,6 miliardy dolárov. V tom istom roku získala spoločnosť 249 nových objednávok a vyrobila 245 lietadiel. Vďaka 250-ročnej histórii v oblasti letectva sa môže spoločnosť Bombardier pochváliť širokým portfóliom svojich produktov. Ich regionálne lietadlá, turbovrtulové motory a požiarne hydroplány sú celosvetovo známe a uznávané pre ich spoľahlivosť a vynikajúci výkon. Samozrejmosťou je kvalitný servis v celosvetovom meradle.

Od roku 1989 uviedli na trh 28 nových lietadiel a leteckých produktov. Medzi ponúkané lietadlá patria 100 až 150 miestne stroje CSeries (CS100, CS300), ktorých uvedenie do prevádzky je plánované na rok 2013, najpopulárnejšie CRJ Series (CRJ100/200), modernejšie CRJ NextGen (CRJ700/900/100) a technicky najvyspelejšie turbovrtuľové lietadlá Q400 NextGen. Na Slovensku sa so strojmi spoločnosti Bombardier môžeme stretnúť napríklad na niektorých linkách Austrian arrows do Košíc alebo na linkách UTair do Bratislavy, konkrétne CRJ-200. 

  Po niekoľkých rokoch odkladania sa dnes uskutočnil prvý testovací let nového lietadla Bombardier CSeries. Lietadlo CS100 riadené pilotom Chuckom Ellisom vzlietlo o 9:55 miestneho času z montrealského letiska Mirabel. Prvý le...