Domov > Airshows >

Najväčší letecký sviatok na Slovensku sa blíži. Medzinárodné letecké dni SIAF 2013 sa uskutočnia v dňoch 31. augusta a 1. septembra na leteckej základni v Sliači. Prinášame Vám pár užitočných informácií aby ste si mohli užiť tieto dva dni naplno.

 

Najprestížnejšiu  leteckú udalosť roka  organizuje Slovenská letecká agentúra v spolupráci s hlavným programovým partnerom - Ministerstvom obrany SR. "Som rád, že tohtoročný sviatok letectva sa ponesie aj v duchu  jubilejného 20. výročia  vzniku Slovenskej republiky.  Zároveň bude i oslavou   20. výročia Ozbrojených síl SR", uviedol šéf rezortu obrany Martin Glváč.

 

Na tohtoročných leteckých dňoch sa návštevníci môžu tešiť na naozaj bohatý program. Okrem  civilných lietadiel z Anglicka, Nemecka, Maďarska, Poľska, Českej republiky sa predstavia aj historické lietadlá a akrobatické skupiny. Prvý krát zavíta na Slovensko akrobatický tým z Talianska – Pioneer Team a takisto aj trojitá premiéra z Flying Bulls (F4U Corsair, BO-105). Najväčším lákadlom bude však prezentácia českých, poľských, rakúskych či holandských vzdušných síl. Medzi najlepšie vystúpenia bude bezpochyby patriť letová ukážka ukrajinskej SU-27, každoročne známy „dogfight“ slovenských Mig-29 či vystúpenie majstra sveta v leteckej akrobacii Zoltána Veresa.

 

 

Zoznam jednotlivých účastníkov SIAF 2013 (po kliknutí sa zobrazia technické údaje)

L - Letová (dynamická) ukážka      S - Statická ukážka        L/S - Letová aj statická ukážka

1xSpitfire Mk16 AirCraft Displays flag L
1xYak-3 AirCraft Displays flag L
1xSuchoj Su-25 Ukrajinské vzdušné sily flag S
1xSuchoj Su-27 Ukrajinské vzdušné sily flag L
1xAntonov AN 26 456. brigáda transportného letectva flag S
4xPioneer 330 - Pioneer Team Talianske vzdušné sily flag L
JAS 39C Gripen Švedské vzdušné sily flag S
7xCASA C-101 Aviojet - Patrulla Águila Španielske vzdušné sily flag L
L-23 Super Blaník Očovskí bačovia flag L
MiG-29 Vzdušné sily OS SR flag L/S
L-39 Vzdušné sily OS SR flag L/S
Mi-17 Vzdušné sily OS SR flag L/S
Mi-2 Vzdušné sily OS SR flag S
1xEF 2000 Eurofighter Typhoon Rakúske vzdušné sily flag L
1xS-70 Black Hawk Rakúske vzdušné sily flag L
1xVought F4U Corsair - Flying Bulls Flying Bulls flag L
1xBO-105 - Flying Bulls Flying Bulls flag L
2xSU-22 Poľské vzdušné sily flag L
1xCASA C-295M Poľské vzdušné sily flag S
1xMiG-15 Fagot Poľské vzdušné sily flag L
1x Panavia Tornado Jagdbombergeschwader 33 (Fighter-Bomber Wing 33) flag S
1xJAS-39D/C Gripen Maďarské vzdušné sily flag L
1xEXTRA 300 - Zoltán Veres Zoltán Veres flag L
1xF-16 Falcon Kráľovské holandské letectvo flag L
1x Dassault Mirage F1 Escadron de Reconnaissance 2/33 Savoie flag S
1xMi - 24 Hind Vzdušné sily Armády Českej republiky flag L
1xJAS-39D Gripen Vzdušné sily Armády Českej republiky flag S
1xAero L-159 ALCA Vzdušné sily Armády Českej republiky flag L
1xCASA C-295M Vzdušné sily Armády ČR flag S
1xEXTRA 300 - Martin Šonka Flying Bulls - RedBull Air Race flag L
 

 

Medzinárodné letecké dni na Leteckej základni Sliač však nebudú len o dych vyrážajúcich kúskoch vo vzduchu. SIAF 2013, to je najmä najväčšie podujatie pod holým nebom na Slovensku. Atraktívny sedem hodín trvajúci non-stop program po oba víkendové dni láka  rodiny s deťmi, rovnako ako znalcov leteckej a bojovej techniky či obdivovateľov krásnych lietajúcich strojov  a ich pilotov.

 

Časť areálu Letiska Sliač sa počas leteckých dní zmení na veľké zábavné centrum, v ktorom nebude chýbať detská a rodinná zóna. S veľkým ohlasom sa určite stretnú letecké simulátory a fanúšikovia sa už teraz môžu tešiť na exkluzívnu  Xbox Fan arénu. Bude sa na čo pozerať na nebi i  na zemi.

 

Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na ďalšie novinky. Organizátorom sa podarilo po prvý krát v histórii rozšíriť ponuku služieb aj o vlastné rádio. Rádio SIAF si naladíte na frekvencii 107,3 MHz. Rádio bude vysielať v oba dni od 8:00hod. do 18:00 hod. a jeho obsahom budú dve hlavné časti. Okrem informovania o dopravných zmenách a problémov budú odvysielané aj live komunikácie pilotov a komentár o aktuálnom dianí na oblohe. Spolu s Rádiom SIAF v týchto dňoch vzniká aj internetová TV SIAF, ktorá bude fungovať  prostredníctvom televízneho streamu. TV SIAF si budú môcť záujemcovia naladiť pomocou mobilného telefónu, počítača alebo tabletu.

 

Promo video SIAF2013

 

Ubytovanie a vstupenky

Okrem ubytovania v okolitých hoteloch a penziónoch ponúkajú organizátori aj jednoduchšiu a lacnú možnosť ubytovania v stanovom mestečku. Priestory určené na individuálne stanovanie budú priamo pri severnej časti areálu letiska. Výmera stanového mestečka je disponovaná tak, aby uspokojila všetkých záujemcov. Stanovanie v stanovom mestečku je vyhradené iba pre návštevníkov Medzinárodných leteckých dní SIAF 2013 a to bezplatne. Mestečko je vybavené sociálnymi zariadeniami a cisternou s pitnou vodou. Stanovanie mimo vyhradených priestorov je zakázané.

 

Stanové mestečko bude sprístupnené verejnosti od 30.08.2013 (15.00 hod.) do 02.09.2013 – (10.00 hod.).

 

Vstupenky si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal. Kliknutím na tento ODKAZ

 

Zdroj:Siaf.sk