Domov > Klasické spoločnosti

British Airways (BA) je britský národný letecký prepravca. Je to najväčšia britská a tretia najväčšia letecká spoločnosť v Európe (za Air France-KLM a Lufthansou). Cez dcérsku spoločnosť BA CityFlyer je takisto najväčšou spoločnosťou na letisku London City. British Airways preváža každý rok, od roku 1992, vyše 30 miliónov pasažierov, pričom vrchol zaznamenala v roku 2002, keď previezla 40 004 000 pasažierov. Domovskými letiskami sú London Heathrow a London Gatwick. Jej letku tvorí 236 strojov (údaj k roku 2011), ktoré lietajú do viac ako 300 destinácií po celom svete. Prevádzkuje najviac transatlantických letov, k čomu im slúži početná flotila lietadiel na dlhé vzdialenosti. Konkrétne B747-400(55ks), B777-200ER/300ER(52ks) a objednané lietadlá B787 Dreamliner a A380. Zvyšnú časť flotily tvoria lietadlá krátkeho a stredného doletu typu B737, B757, B767 a A320 family, ktoré postupne nahrádzajú práve dosluhujúce B737. Zaujímavosťou je, že do konca deväťdesiatych rokov, bola letecká spoločnosť British Airways, hlavným zákazníkom spoločnosti Boeing Commercial Airplanes. To sa však stalo objektom sporu, keďže pre Veľkú Britániu ako spoluzakladateľa a spoluvlastníka konkurenčnej spoločnosti Airbus, bolo prirodzené ak by zakúpila práve tieto lietadlá. Preto v 90. rokoch spoločnosť zadala objednávku na lietadlá Airbus A320/319. Dnes spoločnosť spolupracuje tak s Airbusom ako aj s Boeingom, a väčšinu strojov poháňajú britské motory Rolls-Royce.
 
British Airways sú spolu s American Airlines, Kanadskou Airlines, Cathay Pacific Airways a Qantas Airways zakladajúcim členom globálnej leteckej aliancie Oneworld, ktorá vznikla v roku 1999.  Oneworld je v súčasnosti tretia najväčšia aliancia leteckých spoločností, po Star Alliance a SkyTeam. Táto aliancia má jeden zaujímavý slogan, ktorý znie: „Jeden svet (OneWorld) sa točí okolo vás“. Základom aliancie je novodobé a hlavne ekonomické zmýšľanie. Uvedomili si, že v aliancii neznamená mať len dobre časovo usporiadané lety, ale aj to, že ako skupina dokážu viac. Napríklad pri nákupe lietadiel, kde môžu pri väčšej objednávke ušetriť.
 
História vzniku British Airways sa datuje na 31. marca 1924, keď sa spojili 4 britské začínajúce letecké spoločnosti a vytvorili Imperial Airways. Neskôr v roku 1935 sa spojilo niekoľko menších leteckých spoločností a vytvorilo British Airways Ltd. V roku 1939 boli Imperial Airways a British Airways znárodnené britskou vládou a vzniklo British Overseas Airways Corporation (BOAC). V roku 1974 sa British Airways osamostatňuje od ostatných členov BOAC. Fámy o zlej finančnej situácii vyvrátili, keď ako prvý na svete začali v roku 1976 prevádzkovať nadzvukové lietadlá Concorde. O dva roky neskôr bola aerolinka sprivatizovaná. Počas ekonomickej krízy v roku 2008 sa British Airways ocitlo v obrovskej finančnej strate, zapríčinenej aj rozsiahlym štrajkom zamestnancov. Krízu aerolinka prežila a v roku 2009 ohlásila fúziu so španielskou Iberiou, ktorá nadobudla platnosť 24.1.2011 a vznikli tak tretie najväčšie aerolínie v Európe. Novovzniknutá spoločnosť nesie názov International Consolidated Airlines Group (IAG), avšak aerolínie aj naďalej lietajú pod vlastným označením.