Domov > Klasické spoločnosti > ČSA

České aerolínie plánujú od júna roku 2013 prenajať na operatívny lízing wide-body lietadlo Airbus A330. Týmto krokom sa ČSA po dva a pol roku vrátia na trh diaľkových liniek. Podľa špecifikácie jednotlivých spoločností sa kapacita lietadla pohybuje okolo 250 miest s doletom približne 12 500 kilometrov. O konkrétnej verzii sa zatiaľ stále rokuje. Istý je však fakt, že to nebude nový stroj, ale stroj už zalietaný približne 10 – 15 rokov starý. Jedná sa o výrazné navýšenie výkonu oproti dávnejšie používanému typu A310, ktorého kapacita bola 240 cestujúcich a dolet cez 7000 kilometrov.
 
Lietadlo bude nasadené na novú pravidelnú linku do juhokórejského Soulu. Spoj bude odlietať z Prahy každú sobotu (12:45) a nedeľu (18:30) a zo Soulu v nedeľu a v piatok (obidva dni o 16:50, po pravidelnej údržbe u Korean Air). Doplní tak štyri týždenné lety Korean Air, pričom obidve spoločnosti budú na linke zdieľať svoje kódy.  Z dôvodu spolupráce s Korean Air bola vybraná práve linka do Soulu, keďže v prípade poruchy nemá ČSA kapacity na náhradu. Preto sa napríklad nad linkami do Ameriky zatiaľ neuvažuje. V dobe, keď Airbus nebude lietať na linke do Soulu, bude využívaný na lety do Moskvy a Jekaterinburgu.
 
Celkovo bude ČSA v zimnom letovom poriadku 2013 prevádzkovať linky do 40 miest v 24 krajinách. Okrem Soulu pribudnú lety do Nice, Mníchov, ruského Permu a v spolupráci s Darwin Airlines pribudne 10 frekvencií do Curychu a 4 do Florencie. Na druhej strane budú zrušené lety do pobaltských krajín a Lvova.
 
foto: planephotos.net