Domov > Klasické spoločnosti > ČSA

Ohnivé peklo sa v hangári F na ruzyňskom letisku rozpútalo v sobotu (9.6.2012) večer, krátko po 21. hodine. Podľa svedkov požiaru predchádzalo niekoľko silných výbuchov, ktoré pravdepodobne súviseli s manipuláciou s horľavou látkou pri údržbe stroja. Pri hasení požiaru zasahovali letiskový hasiči aj jednotky HZS. Pohotovosť bola vyhlásená v celej Prahe, aby v prípade potreby boli ostatné jednotky schopné nahradiť zasahujúcich hasičov na letisku. V dobe lokalizácie požiaru bolo letisko na desať minút zatvorené. Oheň v hangáre si vyžiadal prevoz jedného ľahko zraneného pracovníka do nemocnice, ktorý mal popálene predlaktie. Našťastie k vážnejším zraneniam nedošlo.

Podľa vyjadrenia hovorkyne Českých aerolínií Hany Hejskovej sa môže škoda vyšplhať až do 300 miliónov korún. Z jej vyhlásenia vyplýva, že sa nejedná iba o hodnotu lietadla ATR 42 (OK-KFM), najmenšieho turbovrtuľového lietadla vo flotile ČSA, ktoré plamene úplne zničili, ale aj ďalšie škody v jeho okolí. Ide najmä o vedľa stojaci stroj OK-JFK, ktorý bol požiarom takisto poškodený. Presná čiastka, ktorú plamene pohltili bude predmetom ďalšieho vyšetrovania. Predpokladané závery špecialistov z radov polície a hasičov nebudú však k dispozícii v najbližšej dobe. Výsledky expertíz vzoriek odobraných z miesta požiaru budú trvať minimálne mesiac.

Z pohľadu spoločnosti Czech Airlines Technics, ktorý hangár vlastní sa však jednalo len o „lokálny požiar“ na jednej stojánke hangáru, ktorý bol vo veľmi krátkej dobre uhasený. Zvyšná časť hangáru ostala nepoškodená a činnosť Czech Airlines Technics vrátane práce na zakázkach pokračujú štandardným spôsobom.