Domov > Novinky >

Traja maďarskí podnikatelia podporovaní investormi so Stredného východu plánujú spustiť od septembra 2013 novú leteckú spoločnosť so sídlom v Budapešti, ktorá by mala zaplniť dieru po krachu Malévu v minulom roku. Nový dopravca bude plne v súkromnom vlastníctve a štát v ňom nebude mať žiadnu účasť.

 

Sólyom Hungarian Airways plánujú prevádzkovať do konca roka šesť prenajatých  lietadiel typu Boeing 737-500. Prvý Boeing bude dodaný 18. augusta registrácie (HA-SHA) v konfigurácii pre 98 cestujúcich v ekonomickej triede a 12 cestujúcich v biznis triede. Očakáva sa, že posádky budú tvoriť bývalí zamestnanci Malévu a aj z tohto dôvodu sa spoločnosť rozhodla práve pre B737, na ktorých lietali aj v minulosti a nevyžadujú tak certifikáciu pilotov na iný model lietadla. Do konca roka 2014 by mala flotila spoločnosti zahŕňať 25 lietadiel a lietať do 31 destinácií.  S optimistickými plánmi spoločnosť pokračuje aj ďalej a do roku 2017 sa má ich flotila rozrásť na 50 kusov, vrátane desiatich wide-body (A330/A340) lietadiel určených dlhé trasy. Sieť destinácií sa má rozrásť na 96 (v 55 krajinách).

 

Nový generálny riaditeľ Jozef Vago zatiaľ neuviedol okrem počtu žiadne podrobnosti o nových linkách ale predpokladá sa expanzia do krajín východnej Európy, severnej Afriky a bývalého sovietskeho zväzu. Jednať by sa malo hlavne o linky z Budapešti, o ktoré po skrachovanom Maléve neprejavili záujem nízkonákladoví prepravcovia Wizz Air a Ryanair, ktorí momentálne pokrývajú 50% liniek z hlavného mesta Maďarska. 

 

Do akej miery, a či vôbec sa podarí splniť plány novému národnému dopravcovi Maďarska sa uvidí v najbližších mesiacoch.