Domov > Novinky >

Vďaka nízkonákladovej leteckej spoločnosti Flydubai, ktorá je členom skupiny The Emirates Group získa Bratislava prvýkrát letecké spojenie s Dubajom, hlavným mestom Spojených arabských emirátov. Ako informovalo bratislavské letisko, prvý let sa má uskutočniť 6. Decembra 2014. Linka bude počas zimného letového poriadku prevádzkovaná dvakrát týždenne, a to v utorok a v sobotu, lietadlom Boeing 737-800 s kapacitou 189 cestujúcich, z toho dvanásť miest v biznis triede.

 

Let z Bratislavy do Dubaja potrvá 5 hodín a 30 minút, opačne 6 hodín a 10 minút. Na letecké spojenie sa vzťahuje interline dohoda medzi flydubai a Emirates, čo znamená, že linku budú môcť využiť i zákazníci Emirates. Cestujúci majú zároveň možnosť prestupného spojenia do ďalších destinácií na Blízkom východe. Cena za spiatočnú letenku vychádza na 410 eur, pričom napríklad Wizz air ponúka za lety z Budapešti okolo 260 eur. Nie je preto low-cost ako low-cost a dá sa predpokladať, že služby Flydubai budú na lepšej úrovni ako ich poznáme z európskych nízkonákladoviek. Samotná spoločnosť o sebe tvrdí, že je to low-cost z výhodami.

 

"Zavedenie pravidelnej linky do Dubaja považujeme za mimoriadny obchodný úspech. Bratislavské letisko bude mať pravidelné letecké spojenie s touto obľúbenou destináciou po prvý raz v histórii," povedal generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Ivan Trhlík. Letisko tak podľa neho postupne napĺňa svoje prioritné obchodné ciele, ktoré stanovilo súčasné vedenie. "Medzi ne patrí najmä zaistiť v krátkom časovom horizonte priame denné letecké spojenie nášho letiska s minimálne piatimi významnými európskymi letiskovými uzlami, tzv. hubmi, a aspoň jedným do oblasti Blízkeho a Stredného východu," dodal Trhlík.

 

Boeing Sky interior 

 

 7000. vyrobený Beoing 737-800 patrí Flydubai

 

Čo sa týka letov do Prahy, tak tie začínajú od 5. decembra s frekvenciou 4x do týždňa (utorok, štvrtok, piatok, nedeľa) rovnakým typom lietadla  B737-800. V Prahe plánuje Flydubai osloviť hlavne tranzitných cestujúcich, ale v súčasnej dobe je možné rezervovať prípoje s Flydubai z dubajského Letisko rovno u Emirates. Destinácia Praha bude jedinou v Európe, kde bude fungovať súbeh liniek Emirates a Flydubai na jednom Letisku - Flydubai síce otvoril 23. septembra linku do Moskvy Vnukova, kam komerčne Emirates lietali, avšak na letisko Domodedovo. Rovnaká situácia funguje aj v Istanbule, kde Emirates lietajú na Atatürkovo Letisko, Flydubai na Letisko Sabiha Gokcen. Paralélna ponuka produktu Emirates a Flydubai na linkách z Dubaja je obvyklá na letiskách na arabskom polostrove, oblasti Indie, Srí Lanky Malediv niektorých letiskách v Afrike.

 

Aerolínie v tomto roku pridali celkovo 23 nových leteckých spojení, pričom v súčasnosti zabezpečujú lety do 11 destinácií v strednej a východnej Európe. Flydubai lieta z Dubaja do 86 destinácií v 45 krajinách a na základe dohody s inými leteckými spoločnosťami sa možno dostať do ďalších vyše dvesto destinácií. Aerolínie flydubai vznikli v roku 2009, odvtedy otvorili 54 liniek, ktoré nemali priame spojenie do Dubaja, resp. ich neprevádzkoval dopravca z tohto mesta. Spoločnosť má 40 nových lietadiel a ich počet chce zvýšiť na sto do konca roku 2023.

 

Zdroj: etrend,sk, Planes.cz
Súvisiace články