Domov > Letiská

Letisko M. R. Štefánika alebo Letisko Bratislava (Airport Bratislava, IATA-International Air Transport Association: BTS, ICAO-International Civil Aviation Organisation: LZIB, nadmorská výška 133 m n.m.) je najväčšie medzinárodné letisko v Slovenskej republike, nachádzajúce sa v Bratislave. Má výhodnú polohu, keďže je situované len 20 minút od centra hlavného mesta a pravidelné spojenie s mestom zabezpečuje mestská hromadná doprava. V budúcnosti sa v rámci projektu TEN-T uvažuje o napojení letiska na medzinárodnú železničnú sieť. 
 


Letisko Bratislava bolo otvorené v roku 1951 a letecké spojenia zabezpečujú klasické aj nízkonákladové letecké spoločnosti. Pravidelné linky z Bratislavy lietajú Danube Wings, El Al, Ryanair a UT air Aviation. 

Z Bratislavy v súčasnosti lietajú pravidelné linky do Košíc, Tel Avivu, Birminghamu, Bristolu,Bruselu- Charleroi, Dublinu, Edinburghu, Gran Milána-Bergama, Paríža-Beauvais, Ríma-Ciampina a Moskvy-Vnukova. Okrem pravidelných liniek sa z Bratislavy lieta aj množstvo charterových letov, najmä v letnej sezóne. 23. júna 2011 otvorili České aerolínie postupne 6 nových liniek z Bratislavy do Amsterdamu, Ríma-Fiumicina, Paríža-Charles de Gaulle, Bruselu, Barcelony a Larnaky. Bratislava tak získala priame letecké spojenie s hlavnými letiskami šiestich významných európskych metropol. Neskôr, začiatkom decembra 2011 v dôsledku prevádzkových problémov ČSA boli viaceré linky na Slovensku zrušené. Na jar 2012 ČSA obnovili lety do Popradu a Žiliny, no k téme bratislavského letiska sa ďalej nevyjadrovali. 

V súčasnosti má letisko tri terminály, ktorých kapacita je 3,5 milióna cestujúcich za rok. Po celkovej demontáži odletového terminálu A v roku 2011 a celkovom skončení prác v roku komplex s ročnou kapacitou 5 miliónov cestujúcich za rok.
 
1. Terminál A (otvorený v roku 2010) - všetky dolety - východy A1-A4 (Schengen), prechod k východom B1-B4 v termináli  (mimo Schengen)
2.  Terminál B (otvorený v roku 1994) - prílety z krajín mimo Shengenu (prízemie), odlety do krajín mimo Shcengenu (1. poschodie)
3.  Terminál C (otvorený v roku 2006) - prílety z krajín Shengenu
 

Najviac cestujúcich prešlo bránami letiska v roku 2008 (2 015 310). Po krachu Airlines nastal pokles, ktorý sa prejavuje dodnes a štatistiky za rok 2011 1 547 217 prepravených cestujúcich. 
Za zmienku stojí aj objem prepraveného nákladu, ktorý v posledných rokoch zaznamenáva veľký rozmach. V roku 2011 to bolo 15 101 ton a zaznamenal tak medziročný nárast o 16%.

 


Dráhový systém pozostáva z dvoch na seba kolmých vzletových a pristávacích dráh s cemento- betónovým povrchom. Dráha 04-22 o rozmeroch 2 900 × 60 m a dráha 13-31 o rozmeroch 3 190 × 45 m). Dráhy v súčasnosti umožňujú pristátie všetkých bežných typov lietadiel - od najmenších jednomotorových, až po lietadlá typu Boeing 747 alebo Airbus A380. Takisto disponuje vybavovacou plochou (apron) s počtom 27 stojísk. 


K nehode lietadla Airbus A300B4-203(F) registrácie EI-EAC cargo spoločnosti DHL  na letisku M.R. Štefánika došlo ráno v piatok 16. novembra . Jednalo sa o pravidelnú linku z Lipska číslo BCS 6321.  Príčinou neho...
Výsledky bratislavského letiska za rok 2012 kopírujú situáciu viac ako polovice európskych regionálnych letísk. Podľa medzinárodnej organizácie Airport Council International Europe (”ACI Europe”) sa s poklesom počtu ...